Ze strychu w ekskluzywny loft – metamorfoza z tapetą w tle

2019-04-29

Strych to dla wielu magiczne miejsce, które kojarzy się z rodzinnymi pamiątkami. Jednak coraz częściej zaczynamy adaptować tę przestrzeń i ze szkatuły przeszłości przemianować je na element teraźniejszości. W jaki sposób zaaranżować poddasze, by przekształciło się w elegancki loft?

Geneza stylu – loft w pigułce

U zarania lofty były pofabrycznymi otwartymi przestrzeniami, w których gromadziła się artystyczna bohema. Z uwagi na przestronność i niski czynsz, artyści chętnie wybierali je na swoje pracownie, a także często domy. Środek zmieniał się wraz z charakterem właściciela – stawał się lustrem twórczego indywidualizmu.

Atmosfera loftów i ich potencjał aranżacyjny zachęcał ambitnych architektów, do wdrażania wewnątrz poindustrialnych miejsc, nowatorskich pomysłów. Tak zrodził się styl, który cechuje ujmujący minimalizm, korespondowanie z naturalnymi materiałami oraz zamiłowanie do geometrii.

Zachowaj przestronność – tapety Ci w tym pomogą

Jeśli decydujesz się na metamorfozę swojego strychu, zacznij od podłóg, ścian oraz sufitu. To ważne kwestie, które pozwolą stworzyć ramę dla dalszych projektów. Przestronność to clou stylu loftowego. Elementy wykończeniowe powinny nawiązywać do industrialnego charakteru i podtrzymywać panoramiczność miejsca. Na posadzce może pojawić się betonowa wylewka, drewno, a także żywica epoksydowa, która cechuje się nowoczesną i błyszczącą powierzchnią. Strych ma to do siebie, że posiada belki konstrukcyjne. Warto zachować je odkryte i wykorzystać ich surowy charakter. 

Wybór tapety to wyjście, które pozwoli Ci w szybki sposób pokryć ściany loftu wyjątkową okładziną. Efekt estetycznej oszczędności otrzymasz dzięki zastosowaniu odpowiedniego wzoru na tapecie. W tym przypadku mamy dużą swobodę, którą możemy podążać, pamiętając o pewnych wytycznych. Styl loftowy to koncept, który uwielbia podpatrywać kształty natury. Dlatego możesz sięgnąć po tapetę, której nadruk będzie przypominał kamień, piasek, bądź roślinny wzór – dobrze, by był powtarzalny.

Możesz także wykorzystać ideę pofabrycznego otoczenia i za sprawą tapety uwypuklić to, co zazwyczaj jest chowane pod elewacją – cegła, drewno. 

Loft to także ubóstwienie dla geometrycznych kombinacji. Pomagają one nadać wnętrzu nowoczesnego, a przy tym oszczędnego charakteru.

Industrialny charakter – meble i dodatki

Niektórzy mogą się obawiać, że styl loftu może okazać się dla nich za bardzo przemysłowy, a co za tym idzie zbyt zimny. Odpowiedni wybór mebli, a także dodatków w jednej chwili rozwieje te wątpliwości. Meble w różnorodnej kolorystyce – od energetycznych czerwieni, po intrygujące granaty, tekstylia wysokiej jakości, a także dodatki z naturalnych materiałów jak wiklina, rattan czy drewno z pewnością nadadzą wnętrzu niebagatelnego uroku. Ponadto ważką rolę będzie tu odgrywał decor na tapecie, który ukierunkuje dalsze myślenie o wnętrzu.

Zresztą nie trzeba trzymać się ścisłych wytycznych, a jedynie podążać aranżacyjnymi tropami. Warto natomiast zapamiętać sobie, że loft to otwarta przestrzeń, zanurzona w fascynacji naturalnymi, a także fabrycznymi materiałami. 


Tagi: