Z czego wykonuje się tapety?

2019-05-16

Nowoczesne tapety mają to do siebie, że możemy wybierać nie tylko spośród rozmaitych wzorów, ale także rodzajów materiałów. Znaczna rozpiętość tworzywa oferuje nam możliwość sięgnięcia po tapety, które najbardziej odpowiedzą na nasze estetyczne potrzeby, ale także na wymagania samego pomieszczenia. W końcu tapeta do łazienki powinna mieć nieco inne właściwości niż ta do salonu z uwagi na zintensyfikowaną obecność pary wodnej, wysokich temperatur itd. Dziś opowiemy o tym, z czego wykonuje się tapety. Przyjemnej lektury!

Tapety winylowe

Jeśli poszukujesz tapety do kuchni lub łazienki, to powinieneś zwrócić uwagę na tapety winylowe. Ze względu na swoje właściwości, można je z łatwością umyć. Wiadomo, że w tego typu pomieszczeniach nietrudno o plamkę czy inne zabrudzenie. Są odporne także na tłuszcz, co jest szczególnie ważne zwłaszcza w sytuacji, gdzie tapeta ma być położona w sąsiedztwie kuchenki.

Ten rodzaj tapet składa się najczęściej z dwóch warstw – pierwszej zmywalnej winylowej oraz wewnętrznej – papierowej. Wymienia się dwa rodzaje tapet winylowych – płaskie i spienione (w tym przypadku mamy do czynienia z ciekawą powierzchnią).

Tapety papierowe

To jedne z najpopularniejszych rodzajów tapet. Występują w postaci jedno- i dwuwarstwowej. Tapety papierowe nie są tak odporne na zmywanie i uszkodzenia jak inne. Jednak jedną z ich zalet jest stosunkowo niski koszt.

Tapety z materiału

Tam, gdzie elegancja ma nadrzędne znaczenie, znajdziemy tapety materiałowe. Ich tekstura sprawia, że są niezwykle gustowne i wprowadzają aurę luksusu wszędzie tam, gdzie zostaną zastosowane. Tekstylne tapety składają się z warstwy  papierowej lub flizelinowej oraz oczywiście tej materiałowej.

Tapety flizelinowe

Ten rodzaj tapety charakteryzuje się tym, że jest niezwykle łatwy do nałożenia na ścianę. Potrzebny Ci będzie tylko klej, który naniesiesz na ścianę lub na tapetę i je ze sobą połączysz. Tapety są produkowane z materiału jednostronnie impregnowanego flizelinowego. Dzięki temu są bardzo wytrzymałe.

Tapety wypukłe, tzw. raufaza

Na Twoich ścianach widnieją nierówności, zgrubienia lub pęknięcia? Chciałbyś się ich pozbyć bez potrzeby inwestowania w szpachlowanie lub regipsy? Do zaradzenia takim sytuacjom zostały stworzone tapety wypukłe tzw. raufaza. Zostały one wykonane z kilku warstw papieru, a także z włókien drzewnych.


Tagi: