Urządzamy salon w stylu klasycznym. Jak?

2019-04-26

Klasyka to ponadczasowe wartości, które są wzbogacane o nowe detale w każdym wieku. Jednak rama aranżacyjna jest niezmienna – ma być elegancko oraz wygodnie. Salon urządzony w stylu klasycznym z pewnością przyniesie mieszkańcom wiele radości i sprawi, że będą czuli się w nim znakomicie. Ważną kwestią podczas wyposażania salonu będzie dobór odpowiedniej stylizacji ścian. Ciekawą opcją wartą rozważenia jest wykorzystanie potencjału tapet.

Wyznaczniki stylu klasycznego

Styl klasyczny powinien charakteryzować się przede wszystkim umiarem. Znalezienie złotego środka aranżacji będzie kluczem do sukcesu. Jak to zrobić? Korzystać z prostych wzorów, sięgać po naturalne materiały i faktury, a przy tym pamiętać, by każdy mebel był komfortowy. Jednolitość kompozycyjna nie oznacza oczywiście tego, że wszystkie meble muszą pochodzić z jednego kompletu, a my nie możemy pozwolić sobie na ani jeden ekstrawagancki i wyraźny element. Chodzi o to, by nie przytłaczał on swoją obecnością i nie koncentrował na sobie całej uwagi.

Meble – trzymajmy się jednej ścieżki

Przede wszystkim powinny zgrywać się miedzy sobą pod względem koloru i formy. Nie powinniśmy sięgać po skrajności jak etażerka wzorowana na tych z końca XVIII wieku i awangardowe minimalistyczne krzesło. Jeśli wybierzemy tradycyjną klasykę, trzymajmy się jej. Jeśli zaś chcemy ją nieco odświeżyć, wybierzmy komodę, stół czy kanapę o nieco prostszych kształtach.

Podłogi z naturalną elegancją

Najlepiej, gdy sięgniemy po naturalne materiały. Pięknie będzie się prezentować drewniany parkiet. Jednakże panele podłogowe i dywany też zdadzą egzamin. Ważne, by pamiętać o zasadzie umiaru – jeśli wzór i barwa ścian będzie żywa i bardziej urozmaicona, nie inwestujmy w podobną okładzinę podłogową. Jeśli zaś na ścianach pojawią się neutralne, pastelowe kolory, możemy poeksperymentować z podłogą.

Ściany – tapety, które wprowadzą niewymuszoną elegancję

Aranżacja ścian jest jedną z najwcześniejszych i najbardziej ważnych decyzji. Chodzi w niej o to, by zbudować niepowtarzalną przytulną atmosferę i wywrzeć wrażenie niewymuszonej elegancji. Nieocenioną pomocą okażą się tapety. Dlaczego właśnie one? Gwarantują niezwykłe wzory – te klasyczne tapety z ornamentami i te w wersji ciemnego glamour. To także moc neutralnych barw – beżów, szarości, pasteli, które staną się świetną ramą dla dalszych posunięć aranżacyjnych. Tapety zwłaszcza te winylowe są zmywalne i odporne na uszkodzenia. Szalenie gustowne są także tapety tekstylne, które zapewniają ciekawą strukturę.

Tagi: