Pomysł na salon – eklektyzm

2019-02-11


Eklektyczne wnętrze łączy w sobie różne wzory, style i faktury, nieład jest jednak kontrolowany. To odważny styl, który jednak świetnie wyraża charakter artystycznych osób. Czujesz, że potrafisz dobrać do siebie pozornie niepasujące elementy? Lubisz miszmasz wzorów i kolorów? Ten styl jest dla ciebie. Dowiedz się jak stworzyć salon w stylu eklektycznym.

Kontrolowany chaos na ścianach

Kontrolowany chaos pozwala na wybór niemal każdego wzoru tapet. Świetnie sprawdzą się tu tapety o przeróżnych printach. Coraz popularniejsze są wzory z motywem skóry. Ten zwierzęcy nadruk może przenieść nas na safari. Odważnym krokiem jest też wybór tapet z ornamentami, stanowią one świetne tło do modnych foteli o drewnianych nóżkach. Niektórzy, decydując się na miszmasz mebli, wolą uspokoić pokój poprzez wybranie tapet o delikatnych wzorach i fakturach. Dobrym wyborem są też te, które można malować na dowolny, wybrany przez siebie kolor.

Drewniane podłogi – ponadczasowy element 

Drewniane deski czy panele zawsze wyglądają dobrze, niezależnie od reszty aranżacji pokoju. Oczywiście niektórzy decydują się na wykładzinę czy duże dywany, jednakże dobrze, gdy podłoga może być punktem łagodzącym mnogość stylów. Fajnym dodatkiem za to są niewielkie dywany ułożone przy kanapie.

Meble jako wyraz indywidualnego artyzmu

Meble i wyposażenie to pole do popisu artystycznej duszy. Wybieraj to co ci się podoba, to co wyraża ciebie. Możesz kupić nowoczesną kanapę, a obok postawić ulubiony fotel babci. Stolik do kawy stworzyć samemu ze starej skrzyni, a półki kupić na pchlim targu od ekscentrycznego staruszka. Decyduj się na różne barwy i wzory, ale kieruj się zdrowym rozsądkiem, nawet jeżeli zwykle masz dobre poczucie gustu, w tym szaleństwie łatwo jest przesadzić.

Dodatki – uruchom wyobraźnię! 

Dekoracje i dodatki, które powinny znaleźć się w eklektycznym salonie to ponownie twoja decyzja. Mogą to być pamiątki z wizyty w egzotycznych krajach, stare zegary, industrialne lampy czy nowoczesne donice.

Ustal sobie zasady

Przy doborze wyposażenia do salonu ustal sobie zasady. Wybieraj przedmioty tylko z określonej palety barw, albo zdecyduj się na kilka powtarzających się kolorów czy wzorów. Zastanów się, która z rzeczy będzie dominować i uspokajać pokój. Eklektyzm daje pewność niepowtarzalnego wnętrza i jest naprawdę ciekawą aranżacją pomieszczenia, pamiętaj jednak o tym, żeby nie posunąć się za daleko.


Tagi: