Motywy roślinne – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

2019-05-14

Tapety zawierające motywy kwiatowo-roślinne należą do tych, zdecydowanie najpopularniejszych. Aranżacje zaczerpnięte z natury wprowadzają do pomieszczeń żywość i naturalny spokój. Są oryginalne i jednocześnie nigdy nie wychodzą z mody. Najchętniej wybierane są przez młodzież, choć inne grupy wiekowe również coraz częściej pytają o nie sprzedawców.

Typy wzorów

Moda na wzory roślinne zaczęła się od tropikalnej gorączki urban jungle, czyli nawiązań do dzikiej, egzotycznej przyrody, często z motywami liści palmy czy bananowca. Kolorystyka oscyluje w tym przypadku wokół palety barw zieleni, złota i pomarańczowych odcieni. Następnie przyszła kolej na trend botaniczny. Polega on na fascynacji wszelkiego rodzaju roślinnością, pod różnymi postaciami. Jeśli chodzi o ranking na najczęściej wybierany typ roślin, to można powiedzieć, że zdecydowanie został on podbity przez słynną monsterę. Natykamy się na nią dosłownie wszędzie, we wzorach zdobiących nie tylko tapety, ale wszelkiego rodzaju meble i akcesoria. Ciekawą propozycją dla miłośników natury są np. wzory brzozy czy młode, dopiero rozwijające się rośliny o drobnych liściach. Jest to subtelna i nastrojowa dekoracja.

Kolorystyka tapet

Najważniejsze, by kolorystyka zgrała się z typem pomieszczenia, do którego wybierana jest tapeta z kwiatami. Jeśli wzór wybierany jest do kuchni, można pozwolić sobie na nieco żywsze i intensywniejsze kolory, które swoją drogą pozytywnie wpływają na nasz apetyt. Jeśli natomiast urządzamy swoją, wymarzoną sypialnię i jesteśmy na etapie kreacji wystroju ściennego, warto zastanowić się jaki dobór kolorów będzie dla nas odpowiedni i jak uniknąć kolorystycznego zamętu, by mieć możliwość efektywnego wypoczynku i po prostu nie pożałować swojej decyzji.

O czym jeszcze warto pamiętać przy wyborze tapety

Nie zapomnij zwrócić uwagi na to, czy motyw tapety będzie współgrał z typem mebli, jakie masz w pomieszczeniu. Czy są to meble ciemne i masywne, czy wręcz przeciwnie? Czy do twojego pokoju wpada dużo światła dziennego, czy niestety nie, bo jest usytuowany od zachodu? To również znaczący aspekt. Sam wzór tapety bez swojej mocy kolorystycznej, będzie pasował praktycznie wszędzie, szczególnie jeśli decydujesz się na aranżacje jednej ze ścian, co jest bardzo powszechne.


Tagi: