Jak wybrać tapetę?

2019-04-05


Niegdyś tapety były głównym sposobem dekoracji ścian, później jednak zostały zapomniane. Teraz możemy cieszyć się nie tylko ich powrotem, ale także poznawaniem ich szerszej niż wcześniej funkcjonalności i różnorodności. Ponadto, zwiększyła się także liczba wariantów ich doboru, kompozycji czy niekonwencjonalnych rozwiązań. Tapety dają wysokie możliwości wobec osobistej kreatywności, pomysłowości oraz realizacji swoich fantazji dekoratorskich czy architektonicznych.

Na początek

Na początek warto określić rozmiar i specyfikę wnętrza. Przed rozpoczęciem planowania jego wizualizacji, należałoby się zastanowić, czy jego wielkość pozwala nam na wybór koloru z każdej palety barw lub jaka jest ogólna funkcjonalność i przeznaczenie pomieszczenia. Do mniejszych przestrzeni z reguły nie nadają się kolory ciemne. Ponadto, inna jest charakterystyka wybieranych tapet do sypialni i inna do salonu. Warto natomiast dawać upust swoim fantazjom i postępować według własnych preferencji, bowiem to oryginalność i odwaga w aranżacji są dzisiaj najmodniejsze.

Salon

Salon jest najbardziej reprezentatywną częścią każdego domu. To w nim zazwyczaj przyjmujemy gości i spędzamy większość dnia. To najczęściej w nim spożywamy posiłki i oglądamy telewizję. Zazwyczaj zależy nam, by był on jak najbardziej przestronny i przejrzysty. Na szczęście, konkretne kolory i wzory są w stanie zdziałać cuda w tym przypadku. Doskonale sprawdzają się tu odcienie jasne, a tapeta będzie w stanie złamać zwykłą banalność koloru białego, wprowadzając ciekawy deseń, dodający charakteru całości. Niektóre, niepozorne elementy mogą także wyznaczać styl całego salonu. Ciekawym rozwiązaniem są tu wzory geometryczne nawiązujące do stylu retro lub motywy skandynawskie, które należą do najbardziej pożądanych w ostatnich latach.

Sypialnia

Dobrze, by dobrane wzory i kolory do sypialni nie zakłócały Twojego odpoczynku i czasu relaksu, a wręcz przeciwnie, by wykreowały Twoją własną oazę spokoju. Mimo że dla każdego z nas taki azyl może oznaczać coś innego, istnieje parę powtarzających się motywów, zazwyczaj w stonowanych kolorach. Także częstym rozwiązaniem jest pokrycie tylko jednej ściany stylową tapetą. Nie warto rezygnować ze wzorów, sprawdzą się tutaj imitacje pnących się gałęzi i liści, jako subtelny akcent.

Zalety tapet

Nic tak jak tapeta nie będzie w stanie ukryć nierówności, pęknięć czy wszelkiego rodzaju innych niedoskonałości, jakie może posiadać ściana. Może zwyczajnie zabezpieczać ją przed zabrudzeniami, czy nieznacznymi urazami mechanicznymi. Ponadto, ma właściwości wygłuszające i wprowadza do pomieszczenia wiele ciepła i osobliwego klimatu. Można je często wymieniać, a ich aplikacja nie jest trudniejsza od malowania farbami.


Tagi: