Jak ozdobić tapetę chalkboard?

2019-10-09Przyciągają wzrok i tworzą bardzo niepowtarzalne wnętrza. Widać je coraz częściej. Tapeta typu chalkboard to nie tylko pomysł na aranżacje, ale to tworzenie tożsamości wizualnej wnętrza poprzez proces dekorowania i zagospodarowywania pustej przestrzeni ścian. Taki wybór wymaga sporo kreatywności, zdolności manualnych, cierpliwości i oczywiście kredy. Ale dla takiego wyniku, na prawdę warto!

Podejmij wyzwanie. Naucz się rysować na tablicy typu chalkboard bez bycia artystą. Możesz dzięki temu tworzyć tematyczne dekoracje w swoich wnętrzach. Taka tapety sprawdzi się świetnie w pokoju dziecięcych, młodzieżowym i w kuchni.


Używaj mokrej kredy

Przed przystąpieniem do tworzenia na tapecie typu chalkboard, zmocz kredę. Na początku może to stwarzać wrażenie niedorysowanych, wyblakłych linii. Efekt pojawi się po wyschnięciu. Odparowanie wody z tablicy nada bieli intensywnego koloru. Innym sposobem jest zwilżenie tapety/tablicy i rysowanie po niej suchą kredą. Oba sposoby działają.


Zacznij prosto

Im więcej wykonasz rysunków i napisów tym zgrabniej będą wyglądać. Wprawy nabiera się z czasem. Zrób szkic, aby określić najlepsze rozłożenie obrazków i napisów na tapecie. Wybierz jeden centralny punkt aby względem niego tworzyć resztę.  

Narysuj ramki – możesz do tego użyć prostych kształtów. Do obramowania prostokątnego testu możesz użyć ramki która na każdym z kątów będzie miała pusty kwadrat. Kwadraty połącz podwójną linią wypełniając przestrzeń pomiędzy liniami – przy pomocy zgranych systematycznych kropek.  

Zestawiaj ze sobą różne style czcionki – pogrubione litery, 3-D, cienkie, czcionka szeryfowa, skrypt. Zasadą, która się sprawdza jest stosowanie nie więcej niż 3 czcionek w jednym projekcie.  Będziesz potrzebować: 

- tapetę Chalkboard

- kredę - białą i kolorową

- miskę z wodą

- wilgotną ściereczkę – odradza się używania ręczników papierowych ponieważ pozostawiają na resztki włókien.

- patyczki do uszu - zanurzone w wodzie są najlepiej sprawdzającą się jako gumka do mazania. Są małe, przez co dokładnie i precyzyjnie

- linijkę albo metr

- wydrukowane czcionki, wydruki artystyczne, szablony

- szkicownik i ołówek .


Jeśli na tapecie chalkboard mają się znaleźć litery warto posiłkować się pinterestem w celu zainspirowania się różnymi czcionkami. Zasada 3 różnych rodzajów czcionek na projekt wciąż obowiązuje. A jak sprawić by napis był estetyczny?


Pamiętaj o odpowiednim rozmieszczeniu słów na chalkboard

Aby znaleźć środek dla słowa lub napisu występującego w jednej linii - policz liczbę liter i spacji między każdym słowem. Na przykład słowo „Coffee” ma 6 liter – liczba parzysta - więc środek będzie się znajdował pomiędzy dwoma literkami „f”.

W przypadku używania zróżnicowanej wielkości liter, zarówno małych, jak i wielkich, trzeba pamiętać o tym, że wielkie litery będą zajmować nieco więcej miejsca. Dobrą zasadą jest zaczęcie od zaznaczenia środkowej litery lub spacji, a następnie poprowadzenie pozostałych litery od tego punktu w prawo i lewo tak aby uzyskać pełen napis. Odręczne pisanie liter jest najtrudniejszą częścią sztuki na chalkboard. Ale nic się nie dzieje jeśli napisy nie są. Niedoskonałości często dodają uroku sztuce na tablicy.


Co jeszcze może nam pomóc przy pierwszych projektach na tapecie chalkboard?

Używaj koloru, aby dodać ostrości lub upiększyć obramowania. Napisy sporządzaj na mokro.

Rysując mokrą kredą na początku możesz mieć wrażenie, że biała reda wyblakła i nie wygląda estetycznie. Zanim jednak zdecydujesz się ją zmazać, pamiętaj, że często wystarczy poczekać na końcowy, dobry efekt, do wyschnięcia kredy. Wtedy znów powinna być jasna i wyraźna.

Kolejną sugestią, którą można wykorzystać jest użycie kartki papieru i miękkiego ołówka. Wydrukuj lub narysuj przedmiot. Na odwrocie rysunku, pokryj kredą obszar jaki zajmuje rysunek. Stronę pokrytą kredą przyłóż delikatnie do tablicy w miejsce gdzie rysunek powinien się na niej znaleźć. Następnie narysuj obrys miękkim ołówkiem. Nacisk ołówka przeniesie kredę na tablicę. Po usunięciu papieru zobaczysz delikatne odbicie, kopię rysunku. Popraw widoczne kontury kredą, aby ożywić obiekt.

Jeśli chcesz utrwalić swoje dzieło tak by się cieszyć nim dłużej spryskaj je zwykłym lakierem do włosów w aerozolu. Powinno wystarczyć. Przy odrobinie praktyki i kilku pomysłach sprawisz, że twoje wnętrze nabierze spersonalizowanego i kreatywnego charakteru.

W naszym sklepie tapetę chalkboard znajdziesz tutaj - dobretapety.pl/tapeta-whats-up-2-chalkboard-wu20626-wu-20626.Tagi: